Mariánský sloup
- Podrobnosti
Autor: neznámý pražský sochař, rok 1702, materiál: pískovec, rozměry: 10 m, vlastník: město Jičín
Jičínskému náměstí vévodí sousoší Panny Marie, skládající se z osmibokého základu a podstavce, na němž stojí čtyři andělé a ve středu sloup 6 m vysoký, ukončený korintskou hlavicí, na níž spočívá sochy Panny Marie stojící na zeměkouli. Socha je ohrazena železným plotem a osázena lipami, však na úkor sousoší příliš zblízka, takže tyto značnou část sousoší zastiňují. Sousoší stojí mimo střední osu náměstí a je obráceno k západu.
Kdy byl tento Mariánský pomník v Jičíně postaven, o tom máme zachovanou zprávu v latinsky psané „Historii jičínské koleje Tovaryšstva Ježíšova“ , která v doslovném překladu zní: Roku 1702 dne 15. května byl uprostřed náměstí vztyčen kamenný kolos, nesoucí sochu Panny Bohorodičky bez poskvrny počaté, zvýši 21 loket, práce kteréhosi pražského sochaře, nákladem 400 rýnských, k rozmnožení úcty Matky Boží, aby k ní Mariánské družiny po způsobu jiných měst vodily své průvody o svátcích Panny Marie.
Sloup byl slavnostně posvěcen 21. května 1702. Čí nákladem byla socha postavena, není nikde zaznamenáno. Stalo se to asi sbírkou mezi členy kongregací a ostatního občanstva, nejspíše na podnět Otců Tovaryšstva, čemuž by nasvědčovala i ta okolnost, že Panna Maria jest obrácena obličejem ke koleji.
Opravu Mariánského sloupu provedl v roce 1995 akad. sochař Petr Roztočil a Petr Verich.