Valdštejnská loggie

Valdštejnská loggie spolu s čestným dvorem a okolním parkem patří mezi nejvýznamnější soubory raného baroka v českých zemích. Komplex loggie je situován severovýchodně od města, s nímž je spojen čtyřřadou lipovou alejí založenou Albrechtem z Valdštejna v r. 1632, kterou sem přijížděli hosté a dvůr vévody za zábavou, lovem a odpočinkem. To vše jim poskytoval areál okolních parků, později nazývaný Libosad s romantickými loubími, vodotrysky a altány a samozřejmě také přiléhající obora, osově orientovaná širokou střední cestou k hlavní dominantě, tedy k loggii samotné. Ta byla postavena v letech 1630-34 podle projektu Nicolo Sebregondiho.

Stojí na jakési podnoži, která je částečně zapuštěna do terénu a v níž bývaly klenuté sklepy a skladiště. Po dvouramenném schodišti se vstupuje do hlavní arkádové lodi, vysoké přes dvě podlaží a otevřené do tří stran s výhledem na celý park. Za ní je patrový interiér se střední, průchozí vstupní halou. Vlevo bývala osmiboká síň se čtyřmi oblými výklenky, vpravo vedlo monumentální elipsovité schodiště do patra, do dvou luxusních hostinských pokojů. Schodiště bylo při pozdější přestavbě odstraněno, takže v přízemí vznikla další oválná místnost, upravená tehdy v empírovém stylu.

Vstupním, přízemním vestibulem se prochází do hospodářské části, vytvořené ve formě čestného dvora, rozloženého souměrně za loggií. Má tři křídla, v bočních jsou široké, křížově klenuté vjezdy. Od počátku sloužil jako zázemí letohrádku, s kuchyněmi, zásobárnami, stájemi a s ubytováním obsluhy.

Hotel Bohemia

Markova 303

506 01 Jičín

Czech republic

 

janafialovajicin@seznam.cz

info@bohemiajicin.cz

 

mobil: +420 777 000 459

GPS: 50.442833, 15.346424

 

 

Parkoviště             h_buegelservice Wi-Fi

h_buegelservice Praní prádla           h_buegelservice Žehlení

Garáž pro motocykly a kola

h_buegelservice Čtyřnozí společnící vítáni


h_buegelservice Fitness + Posilovna 1.2 km

h_buegelservice Bazén 1 km

h_buegelservice Diskotéka 900m

h_buegelservice Golf 3.3 km

h_buegelservice Tenis 1.2km


h_buegelservice Mezinárodní letiště 120km

h_buegelservice Vlakové nádraží 2,4 km

h_buegelservice Autobusové nádraží 1.5 km

h_buegelservice Centrum 950 m

h_buegelservice Nemocnice 1 km


Přijímáme platby:

h_buegelservice Hotově                h_buegelservice Faktura

h_buegelservice AMEX                 h_buegelservice EC Card

h_buegelservice JCB                    h_buegelservice Visa

h_buegelservice Mastercard / Eurocard